dagmarludvickova.cz

Můj životní příběh

My ženy chceme, aby naše mateřství bylo úspěšné. Chceme, až se jednou postavíme tváří tvář našim mateřským výsledkům, vidět sebevědomé, kvalitní, úspěšné, spolehlivé lidi, kteří vyrostli z našich dětí. Je jen jedna možnost jak toho dosáhnout a zjednodušit si cestu k tomuto cíli a to je mít pro své děti dost lásky, přijetí a pochopení.

Moje cesta k předávání mých znalostí a zkušeností dalším maminkám byla trnitá. V roce 2004 se mi po velmi nepovedeném porodu narodil sekcí první syn. Start mateřství díky separaci a rutinně porodnice jsme neměli jednoduchý. Tehdy přišla švagrová a přinesla mi baby vak, abych určitě nosila. Nosila jsem, ale pořád se bála, že neumím malého do toho vaku nepolohovat a tak trávil hodně času jen tak v náručí nebo v kočárku. Situace se zkomplikovala víc po roce, kdy jsem se synem osaměla. Nebylo to jednoduché, ale spoustu mě to naučilo. Dokonce jsem zvládla vystudovat i vysokou školu.

Při tomto studiu jsem prošla i 4 semestry psychologie a na závěr ročním koučovacím výcvikem. Tento obor mě velmi nadchnul, protože jsem si ho vyzkoušela i v praxi při vedení obchodních týmů, které podávaly excelentní výsledky. Ve studiu dále pokračuji, ale nyní se už orientuji spíše na „dušičku“ maminek a jejich miminek a malých dětí. Tento směr mě naplňuje více.

V roce 2012 se mi opět po nevydařeném porodu narodil druhý syn císařským řezem. Ani na tento jsem nebyla připravená. Opět nás s mužem do určité míry semlela rutina daného zdravotnického zařízení. Jelikož jsem pořádně nebyla srovnaná s prvním porodem, tento mě totálně odzbrojil. Můj muž suploval roli matky i otce (na vině bylo i to, že prožil bonding a já byla mezitím na JIP). Dítě prvních 5 týdnů jen plakalo a já nevěděla co s ním. Nosili jsme ho s mužem na rukou, zvali babičky na pomoc, abychom se aspoň trošku vyspali. Byla jsem „zkažená“ baby vakem, tak jsem se šátku bála. Po 5 týdnech muž zavelel, že takhle to dál nejde, sedl k počítači a vyhledal informace o šátcích. Hned ten den odpoledne šel k naší porodní asistentce jeden koupit. Tím byla dráha nošení započatá.

Zalíbilo se nám to a nosili jsme oba. Já sice víc a víc jsem tomu propadala. Získávala další informace, setkávala se s nosícími maminkami a tomu úžasnému pocitu – dítě na těle – jsem totálně propadla. Celé třetí těhotenství jsem intenzivně nosila starší dítě na zádech v šátku. Testování různých značek šátků včetně různých příměsí bylo samozřejmostí. V tuto chvíli je jich cca 20 různých značek a druhů.

K tomu se přidali látkové pleny a později bezplenkovka. První syn byl v jednorázových plenách a učen na nočník standardním způsobem. Druhého jsem látkovala a na nočník učila podle bezplenkovky. Musím říct, že rozdíl byl markantní. První syn se odplenkoval ve 3 letech a cca do 4 měl pleny ještě na noc. Druhý byl bez plen v 19m a měl z toho vyloženě radost. Přes den je 100 % spolehlivý. Na noc se odplenkoval ve 3 letech. Přičítám to mimo jiné i příchodu sourozence.

Už po porodu druhého dítěte jsem koketovala s myšlenkou čemu se dál věnovat. Začala jsem tedy pořádat kurzy pro maminky na mateřské dovolené a v roce 2013 se zrodilo Pluspromaminky. Nejdříve to byly kurzy pletení, pletení vlňáčků na látkové pleny, semináře o látkových plenách a kurzy finanční gramotnosti… V roce 2014 se ke mně přidala moje kamarádka a další lektorky a nabraly jsme směr k intuitivnímu rodičovství a zdravému životnímu stylu.

V roce 2015 jsem opět sekcí přivedla na svět třetí dítko. Tento porod byl v mnohém jiný a hlavně léčivý. V čem byl rozdíl? I když jsem se primárně připravovala na porod přirozený, tak jsem se velmi intenzivně připravila i na možnost sekce. Bonding na operačním sále a neoddělení od miminka byl neuvěřitelný a léčivý start našeho vztahu.

I když jsem si to nikdy nemyslela, a u prvních dětí vykřikovala, že budu kojit jen do jejich roku, tak jsem se shlédla v dlouhodobém kojení a kojení v tandemu. Ráda v tom podpořím i další maminky. A právě proto jsem se nakonec vydala cestou individuálních kurzů, poradenství a podpory žen. Bude mi ctí vám pomoci a podpořit vás ve vašem mateřství.

Dagmar