+420 601 327 934

dagmar@dagmarludvickova.cz

Jak na kvasinky při kojení

Neustále se na mě obrací ženy s problémem „kvasinka“, tak jsem se rozhodla sepsat tento postup řešení, který jim radím. Nechť je vám všem ku pomoci.

Co radí ženy a co laktační poradkyně

Jako laktační působím již několik let a problém kvasinkové infekce řeším téměř na denní bázi. Jedná se totiž o jeden z nejčastějších problémů, které kojící ženy mají. Kvasinky nám na těle žijí zcela přirozeně a pokud nedojde k oslabení imunity, tak patří do přirozené mikroflóry kůže, sliznic i těla jako takového. Nicméně stačí trocha stresu a imunita je oslabená raz dva. Pak už je jen malý krůček k pomnožení kvasinek na nejnamáhavějším místě na těle či v těle (např.: prsa, ústa či pochva nebo střevo).

Když matka, tak dítě a obráceně

 

Mnohdy nemusí být na prsou nic vidět a jen bolí. Jindy nemá matka potíže, ale potíže může mít dítě. U dítěte je tato infekce úst známá jako Moučnivka nebo-li Soor.

U miminka ji nejspíše poznáte tak, že má bílý povlak na jazyku, dásních či rtech. Někdy mohou být pouze zarudlé dásně. Nebo v pusince takové zvláštní červené „skvrnky“. Jindy v pusince nenajdete nic, ale zjistíte, že má miminko jen velmi nepěkně opruzený zadeček.

Bolest, že se kroutí palce na nohou

 

U ženy se většinou kvasinka hlásí ostrou velmi intenzivní bolestí. Takovou bodavou. Někdy takto prsa mohou bolet na začátku kojení někdy až po něm. Výjimkou není ani bolest v průběhu kojení. Současně s kvasinkou se u žen mohou vyskytovat i nepěkné ragády, které se jakoby „nehojí“. Kůže je totiž kvasinkou ztenčená a snadněji se poškodí sáním miminka.

Já sama zažila bolest na začátku kojení a po té svědění, které přetrvávalo i po kojení. U klientek jsem často řešila i bolest mezi kojením či svědění mezi kojením. Někdy se s kvasinkou zaměňuje Syndrom bělavé bradavky. O tom, ale někdy příště. Tento syndrom je sice velmi nepříjemný a bolestivý, ale jeho výskyt je spíše vzácný. Kvasinková infekce je rozhodně rozšířenější problém.

Jak si tedy pomoci?

První co můžete udělat je zintenzivnit kontakt kůže na kůži. Při kontaktu kůže na kůži s miminkem se vyplavují hormony důležité pro kojení. V rámci tohoto hormonálního koktejlu jsou i hormony, které tlumí bolest. Tato vám přirozená analgetika můžete využít hned a nemusíte na nic čekat. Již zhruba po 45 minutách nepřetržitého kontaktu kůže na kůži se jejich účinek projeví. Další věcí, kterou máte hned po ruce je vzduch a větrání bolavých prsou. Choďte bez trička a podprsenky případně s rozepnutou košilí. Kvasinkám velmi prospívá teplo, sladká potrava a prostředí bez přístupu vzduchu. Ideální líhní se tedy stávají podprsenky s kojícími vložkami. Pokud je doma nemusíte nosit, tak je nenoste. Často mi ženy argumentují tím, že bude mléko kapat všude. Rozhodně to nikomu neublíží. Je to čistá tekutina a je vaše. Zkuste se na to na pár dní povznést. Pokud potřebujete někam jít, tak zkuste vložky do podprsenky vyměnit za látkové (jsou prodyšnější a příjemnější i na bolavou kůži)a přidat pěnové krytí Mepilex.  Rozhodně si dejte více klidu a odpočinku. Zaměřte se na řešení stresu. Dejte do pořádku vše co vás stresuje. Pokud nejde eliminovat vše, tak aspoň to co eliminovat jde. U těžších případů vyhledejte pomoc terapeuta. Jde to i v době Covidu. Mnoho z nich řeší své klienty i online.

Může se ti hodit

Kvasinky a prasklinky: hned ze startu klientkám radím vyléčit ragády. Velmi se mi osvědčil Hemagel nebo hydrogelové polštářky na léčbu prasklin prsou. V poslední době mě opravdu oslovil i medicínský med (jedná se o vyčištěný kvalitní med, který je zbaven veškerých patogenů). Tito pomocníci řeší ragády a praskliny rychle. Je pravda, že dočasně zhorší kvasinku, ale pokud se prsa zahojí, tak se lépe bojuje i s ní. Dále je možné použít pěnové krytí Mepilex, které vám umožní se obléct a nebo ochrání bolavé bradavky od všeho co by jim mohlo vadit (např.: oblečení nebo nenechavé ruce vašeho miminka atd.). K ráně se nepřilepí a podporují její hojení. Další možností jsou stříbrné kloboučky z koloidního stříbra. Ty pomáhají hojit a zároveň bolavé bradavky kryjí.

Od přírody po chemii

 

Prostředků, které pomáhají řešit kvasinku u maminky je velké množství. Vybrat si můžete od těch přírodních až po léčiva dostupná v lékárně bez předpisu. Já se budu věnovat hlavně těm prvním, protože na ty druhé jsou tu odborníci z řad farmaceutů přímo v lékárnách.
Z přírodních „řešitelů“ jsou to citrusy ať už v té naturální formě jako šťáva z čerstvého citronu ve vodě nebo v kapkách jako je třeba Citrovital, dále pak éterické oleje Levandule úzkolistá nebo Tea tree oil. EO nepoužívejte neředěné a po kojení vždy oplachujte. K ředění lze použít mandlový či slunečnicový olej (hojivý), kokosový či jojobový olej (přirozeně desinfekční). Na oplachování použijte mateřské mléko a pak vodu. Pozor u Tea tree nepoužívejte déle jak 3 dny. Vzniká na něj rezistence. Pak už by vám nezabíral.

Šetrnější formou a mnou doporučovanější jsou hydroláty. Hydroláty jsou druhotný produkt, který vzniká destilací éterických olejů. Velmi účinný hydrolát je ten levandulový, ale můžete použít i heřmánkový. Dají se koupit na specializovaných eshopech nebo třeba drogerie je prodává. Většinou je najdete jako květové vody. Koukejte, aby se jednalo o květovou vodu, kde je uvedeno, že je vhodná i na vaření či pečení. Výhodou je, že se tato voda prodává ve spreji i její aplikace je velmi elegantní a bezdoteková. Využít můžete i tinkturu z Lichořeřišnice. Další velmi účinnou zbraní jsou probiotika i pro miminko. Probiotika řeší kvasinku v ústech miminka napřímo, jelikož jsou ústy podávány.

Těžší kalibr na řešení

Bacha na cukry 🙁

 

Často dojde i na úpravu stravy. Co rozhodně pomáhá je zařazení zelených potravin do jídelníčku. Často je kvasinka velmi rezistentní „mrcha“, kterou je potřeba řešit razantnější cestou. Chlorela a zelený ječmen jsou dobrou volbou pro zařazení do jídelníčku kojící matky. Chlorela pomáhá se střevní mikroflórou. Obě potraviny působí zásadotvorně což nemá kvasinka ráda. Oba produkty můžete použít i jako „kašičku“ na hojení popraskaných bradavek. Jednoduše dáte trošku ječmene nebo rozdrtíte jednu tabletku Chlorely a smícháte s vodou do podoby kašičky. Tu nanesete na prsa a necháte působit. Pozor si jen dávejte na kvalitu a původ těchto dvou produktů. Obzvláště u ječmene je velký rozdíl zda se jedná o sušenou celou rostlinu či jen šťávu z rostliny. Šťáva je pro tělo lépe vstřebatelná a využitelná.

Některé ženy musí sáhnout až k úpravě jídelníčku. Typy jak na to najdete na různých webech či je možné se spojit s některým z nutričních terapeutů či výživových poradců.
Dobré je vynechat nejen všechno sladké včetně slazení medem či přírodními sirupy, ale i další zdroje cukru jako je např.: bílé pečivo či některé druhy ovoce a zeleniny. Pečivo omezte na minimum a jezte raději celozrnné se semínkami, která snižují glykemický index pečiva. Z ovoce a zeleniny se vyhněte hroznovému vínu, banánům, sladkým jablkům, hruškám, datlím či fíkům (obecně sušenému ovoci, hlavně tomu doslazovanému), mrkvi, petrželi, zelenému hrášku.

Omezte i luštěniny jsou taktéž velmi bohaté na sacharidy. Inspirovat se můžete buď na webu Paleo Snadno  kde najdete i recepty či u PharmDr. Margit Slimákové 

Úpravu jídelníčku je dobré držet aspoň 2 týdny, ale ideálně 2 až 3 měsíce. Chápu, že úprava stravy bývá nejnáročnější, ale z pohledu řešení infekce je nejúčinnější právě kvůli značné rezistenci kvasinek. Tato strava je ovšem velmi bohatá na živiny což je pro kojení velmi dobré.

 

Pokud se rozhodnete řešit kvasinky šetrnější přírodní formou, tak každé dejte aspoň 2 – 3 dny a v případě, že nedojde ke zlepšení, tak ji vyměňte. V kombinaci s úpravou stravy uvidíte výsledky rychle a nejúčinněji.

 

První či poslední možnost a zase ta chemie

 

Mnohé ženy pak díky urputnosti kvasinky sahají po „chemii“. V nabídce lékáren jsou mnohé přípravky. Na ně vás určitě rádi odkáží i lékaři. Rozhodně i toto je možnost jak ji řešit. Někdy je dokonce nutné po tomto způsobu sáhnout.

Shrnutí tipů pro řešení u kvasinky při kojení

– kontakt kůže na kůži
– klid, odpočinek a eliminace stresu
– řešit vždy matku i dítě
– větrat, větrat, větrat
– každou metodu, kterou zvolíte používejte max. 3 dny.
Pokud nebudou výsledky, tak vyměnit za jinou
– zvážit úpravu stravy na 2 až 3 měsíce

Přeji ať je vám brzy lépe a ať se ta potvora kvasinka drží od vašich prsou a miminka co nejdál.

Dagmar

Zdroje

[online]. [cit. 2020/10/27]. Dostupné z: https://slunecnyzivot.cz/…/uzdravujici-zelene-potraviny/
[online]. [cit. 2020/10/27]. Dostupné z: https://www.margit.cz/encyklopedie/paleo/
[online]. [cit. 2020/10/27]. Dostupné z: www.paleosnadno.cz
[online]. [cit. 2020/10/27]. Dostupné z: https://svethomeopatie.cz/…/2195-dieta-pri-kvasinkovych… https://svethomeopatie.cz/cs/1925-jak-vyhladovet-kvasinky
Zelené potraviny – zajímavé informace o zeleném ječmenu a chlorella. YouTube [online]. Český rozhlas[cit. 2020/10/27]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=YiGKmYRsnZg rozhovor s MUDR. Miloslavem Lacinou

Gaskin, Ina M. Průvodce kojením. Praha: Argo, 2011. ISBN 978-80-257-483-7
Weigert, Vivian. Všechno o kojení – rádci pro rodiče a vychovatele. České vydání. Praha: Portál, 2006. ISBN 80-7367-071-2
Moberg, Kerstin Uvnäs. Hormón blízkosti. Bratislava: Vydavatel’stov F, Pro mente sana, 2016. ISBN 978-80-88952-88-6